. . Rod Mammillaria
hlavička

Rod Mammillaria

Mammillaria je rod čelaďe Cactaceae, ktorý patrí k sukulentnej flóre Mexika, juhozápadu USA, Karibiku, strednej Ameriky a dokonca sa vyskytuje aj v niektorých severných častiach južnej Ameriky. Možeme ich nájsť v rozpätí od morského pobrežia až po veľké výšky. Tiež sa líša svojou veľkosťou od miniatúrnych (2,5 cm) po veľké stĺpovité druhy (30 cm). Od iných druhov sa líšia tým, že kvet nevychádza z areoly, ale z miesta spoju medzi dvoma areolamy.

Vzhľadom na početnosť druhu sa dá očakávať aj dosť veľká variabilita v požiadavkách jednotlivých druhov. Populárne sa stali najmä, pretože veľa z nich sú rýchlo rastúce druhy, ktoré kvitnú už v mladosti. Niektoré sú otužilé, iné ľahko zahnívajú v chlade. Všetky potrebujú výbornú drenáž. To sa ľahko dosiahne použitím dobrého kaktusového substrátu a plochých kvetináčikov.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mammillárie kvitnú ľahko, niektoré však vyžadujú zimné obdobie pokoja na to aby na jar zakvitli. Okrem toho ich kvety sú usporiadané prsteňovito na novom tkanive narastenom v minulej sezóne, preto je dôležité aby o čosi povyrástli každý rok.

späť

© PPzTT 2006 - 2008

Mammillaria

M. bocasana M. bocasana v. M. candida M. glassii M. guelzowiana M. microhelia M. nejapensis M. plumosa M. prolifera M. rhodantha ssp M. saetigera M. schiedeana M. spinossissima M. vetula ssp